Information om seriorresa och att klubben söker funktionärer
DU GLÖMMER VÄL INTE ATT ANMÄLA DIG TILL SENIORMATCHSPELET OCH RESAN TILL FRIIBERGH?
Listorna sitter på anslagstavlan i klubbhuset.
Här information från klubbledningen angående SM-veckan i Västerås och vår paragolftävling:
Sommaren 2024 (24-30 juni) kommer SM-veckan till Västerås. Det är en vecka fullt med blandade idrotter, b.la. lacrosse, parkour, hopprep, bowling, orientering och såklart paragolf. I Västerås kommer alltså den svenska eliten i en mängd olika idrotter göra upp om medaljerna!
Det är första gången Västerås är värdstad för SM-veckan och vi kan vara säkra på att det kommer bli ett stort evenemang, en riktig folkfest med idrotter i världsklass, upplevelser, underhållning och en arena för möten och innovation.
Tortuna Golfklubb kommer att arrangera en tvådagarstävling i paragolf. Vi har haft en projektgrupp igång sedan januari som har jobbat med arrangemanget. Nu är vi i nästa fas av projektet och det är att få till fler funktionärer.
Uppdraget som funktionär kan vara t.ex caddie till spelarna, trafikvakt vid rangeövergången, forecaddies på vissa hål, markörer till spelare
Dagarna vi pratar om är lördag 29 och söndag 30 juni.
Är du intresserad att vara med och göra detta till ett toppenevenemang?
Hör av er till kansli@tortunagk.com
Hälsningar Seniorkommitten Tortuna GK